Okul Öncesi Kurumları yani Anaokullar ve Kreşler

Gelin burada soru cevap şeklinde ilerleyip Anaokullarının varlığını neden olması gerektiğini ne gibi faaliyetler yaptığını birlikte inceleyelim

 

1-Anaokuluna çocuğumu neden göndermeliyim?

Çocuklarımızın ev içerisinde ve aile içerisinde eğitim olanakları ne kadar üst düzey olursa olsun hep eksik kaldığını görmekteyiz. Kendi yaşıtları ile bir arada bulunmadan alınan eğitimler çocuğu her ne kadar eğitim olarak güçlendirdiğini düşünüsekte  sosyal çevre yani kendi yaşıt ortamına her çocuk ihtiyaç duymaktadır gerek pozitif eğitim gerekse zihinsel gelişim olarak bu olgu her ebeveyn için çok önemli olmalıdır. Anaokulları ve Kreşlerin önemi bu noktada ön plana çıkmaktadır çocuğun aile dışında ilk defa gireceği sosyal ortam, uyması gereken kurallar ve sorumluluk bilinci kazanması demektir okul öncesi gruplar.

2-Çocuğumuz anaokuluna gitmeye hazır mı?

Ebeveynler çocukların zihinsel ve bedensel olarak bu olgunluğa erişip erişemediğini iyi tahlil etmelidirler. Çocuk evde oynarken eskisi kadar mutlu değil veya  diğer yaşıtlarının neler yaptığını merak ediyorsa artık dışarıya gözlem merakı arttıysa, yeni arkadaşlıklara ihtiyaç duyulduğunu hissettiğimiz zaman çocuklarımız anaokulu veya kreşlere gitme olgunluğuna erişmiş anlamına gelmektedir.

3-Anaokullarının çocuklar üzerinde sosyal etkileri nelerdir?

Anaokulu bir çocuğun hayata atıldığı ilk dönem olarak nitelendirilmekte olup çocuğun ilerleyen hayatına doğrudan etki eden bir etkendir. Anaokulları çocukların var olan yeteneğini keşfetmesinde bu yeteneğini geliştirmesinde büyük rol oynar. Çocuklar buralarda paylaşma, arkadaşlarının hakkına saygı gösterme, birbirleri ile iletişim kurma, kurallara uyma, sıra bekleme, kendini ifade etme gibi önemli değerleri elde eder.

4-Anaokulunun çocuk gelişimindeki etkileri nelerdir?

İnce ve kalın motor becerileri çocukluk döneminde edinilmeye başlar ve hayatın bütün kısımlarında kullanılan temel vücut yetenekleridir. çocuğunuzun ince ve kalın motor becerilerini güçlendirmeye yardımcı olmak anaokulu faaliyetlerinin ilk sıralarında yer alır.

 

4.1-İnce Motor gelişimi

İnce motor gelişimi bir diğer adıyla küçük kas motoru gelişimidir. Genelde el ve parmak kabiliyetlerin oluşturduğu hareketlerdir. Bu konuda anaokullarına gösterilen faaliyetler ince motor gelişimine doğrudan katkı sunmaktadır. Bu faaliyetler; oyun hamurları, yaşlara göre kalemlerle eğri-doğru çizgiler çizmek, park ve bahçelerde el becerilerini geliştirmeye yönelik aktiviteler, parmak kaslarını geliştirecek oyuncaklara sahip olup bunlarla gelişimi desteklemek, sınıflarda uygulanan ipe boncuk dizme, kağıt katlama, kağıt kesme gibi örneklerle belirtmek mümkün.

 

4.2-Kaba motor gelişimi

Kaba motor gelişimi bir diğer adıyla büyük kas motoru gelişimdir. yürüme, koşma, zıplama, vurma gibi eylemlerin rahat bir şekilde yapılması için gerekli olan motor beceri grubudur. Çocukların bu becerilerini geliştirmeleri, onların benlik saygılarını ve özgüvenlerini  arttıracak ve aynı zamanda akademik yönlerini de destekleyecektir. Kaba motor gelişimini; dans etmek, jimnastik ve pilates hareketleri, açık havalarda bedensel faaliyetlerin gösterilmesi, topla

yapılan etkinlikler oyunlar ve benzeri etkinliklerle kaba motor gelişimi desteklenebilir.

Günümüzde pek çok okul öncesi grup diye nitelendirilen kurumlar vardır. Bunlar bazı kategorilere ayrılır Devlet, Vakıf-Cemaat, Kolej ve son olarak Butik anaokulları. Öncelikle neden Butik anaokullarını tercih etmeniz ile başlayalım. Devlet anaokullarının gerek kalabalık olması gerek öğretmenlerin yetersiz sayıda olması okullarda çocuk gelişini etkileyen olumsuz faktörler olarak gösterilmektedir, Vakıf-Cemaat anaokulları ise pozitif bilime dayalı olmaktan çok yoğun din eğitimine dayalı vaatlerde bulunulur. Ve burada Kuran-ı Kerim dışında rivayetlere göre de bilgiler verildiği gözlenmiştir tabi bunlarda çocukların gelişimini pozitif bilim yönünden yavaşlatmakla birlikte Dinimizin yanlış tanıtılmasına da yollar açabilmektedir. Kolej okulları ise bünyesinin merkezi olarak gerek lise gerek ortaokul ve ilkokul branşlarını gördüklerinden ötürü  anaokul bölümüne yeterli özen gösterilememektedir ve devasa büyüklükte fiziki imkanlara sahip bu Kolej okulları miniklerimizi tedirgin eden olumsuz faktörler arasında yer almaktadır.

Butik Anaokulları; Okul öncesi grubunda uzmanlaşmış olup, çocuklarımızın ruhuna uygun okul ve eğitim karışımını yansıtabilen orta büyüklükte ,müstakil binalarda eğitim yapmaları, şeffaflık ve veli denetimine açık olmaları gibi önemli avantajları vardır. Sınıf kapasitelerinin çok düşük tutulup her öğrenciye ayrılacak vaktin artması,  öğretmenlerinin çocuklara tek tek daha fazla vakit ayırabilmesi açısından çok önemlidir böylelikle her öğrencinin gelişimi takip edilebilir ve ileriye dönük objektif ve doğru planlamalar yapılabilmektedir tabi ki de burada seçilen kurumun Eğitim anlayışı eğitim kalitesini doğru tahlil edip en doğru tercihi yapmak velilerimizin en önemli görevi arasınıda yer almalıdır. Çünkü anaokulu seçimi çocuğunuz bütün hayatını etkileycek önemli bir faktördür.